BlackWorld
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Exista adevar dincolo de magie?

3 participanți

In jos

? Exista adevar dincolo de magie?

Mesaj Scris de sightless 26th Decembrie 2008, 2:43 pm

Am auzit cu totii afirmatii de acest gen si reactiile sunt cat se poate de diferite: unii cred orbeste in tot felul de superstitii si ritualuri, altii baga totul in categoria “prostia populara si ramasitele din evul mediu”, iar cea mai mare parte are o atitudine gen “stiu ca nu e adevarat, dar o privire la horoscop tot arunc”.
Adevarul este ca interesul pentru ce e magia si pentru ezoterism, departe de a fi pe cale de disparitie, este din ce in ce mai intens si – departe de a fi ceva rezervat sectoarelor mai necultivate ale populatiei, cuprinde persoane de orice nivel social si cultural.

Singura diferenta, eventual, este ca cine are un nivel cultural mai ridicat se uita cu dispret la credintele populare autohtone, dar apoi se lasa antrenat in tot felul de ritualuri ezoterice – pentru care desigur nu lipseste oferta – de la samanism siberian la tantra, de la meditatie trascendentala la oricare dintre stiintele ciudate din moda new-age.

Deci chiar nu avem sanse de a scapa de aceste superstitii? Este gandirea magica – la fel ca religia – o exigenta adanca a omului, in care avem nevoie sa credem, in ciuda a ce ne spune stiinta? Sau stiinta pur si simplu se cam grabeste sa bage tot ce nu poate explica in categoria “credinte populare proaste”, dar – cum s-a intamplat de multe ori – este apoi obligata sa admita ca “superstitia” avea de fapt o baza mai solida?

Astfel, vom descoperi ca “magia” nu este decat o metoda pentru a obtine rezultate, iar faptul ca o numim “magie” nu inseamna altceva decat observarea unei conexiuni cauza-efect intre doua evenimente, fara sa intelegem legatura.

In consecinta, vom descoperi ca “magia” nu exista, sau ca – si mai bine spus – “magia” nu este decat numele in spatele caruia ascundem ignoranta noastra.

Vom descoperi, deci, ca a intelege “magia” inseamna pur si simplu a intelege “cunoasterea”, si ca ritualurile nu sunt decat metode pentru a atinge cunoasterea.

Vom descoperi ca magia insemna capacitatea de a manipula simboluri pentru a obtine rezultate pe planuri diferite de realitate.

Vom descoperi ca singurul lucru pe care-l putem intr-adevar schimba este mintea si constiinta noastra, si, o data ce vom reusi, asta – si numai asta – va produce o schimbare in univers.




Voi ce credeti?
sightless
sightless
STAFF
STAFF

masculin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 33
Oras : Toronto
Hobby-uri : Internet, Pc, Moto, Music
Gen Muzica : Punk-Rock
<strong><font color=\"orange\">COUNTRY : Exista adevar dincolo de magie? Flag_canada
<font color=\"yellow\">FALSE IDENTITY</fo : Exista adevar dincolo de magie? Nar_kyubi
Data de inscriere : 25/12/2008

https://blackworld.1talk.net

Sus In jos

? Re: Exista adevar dincolo de magie?

Mesaj Scris de Devil6 3rd Ianuarie 2009, 4:17 pm

nush :-??
Devil6
Devil6
ADVANCED MEMBER
ADVANCED MEMBER

feminin
Numarul mesajelor : 287
Varsta : 31
Oras : Hunedoara
Hobby-uri : Muzik,Speed:x,nfs mw-moto gp,poze:P
Gen Muzica : Rock,HardRock,Metal,ghotic.... si hip-hop
<font color=\"yellow\">FALSE IDENTITY</fo : Exista adevar dincolo de magie? Yondaime_wind
Data de inscriere : 29/12/2008

Sus In jos

? Re: Exista adevar dincolo de magie?

Mesaj Scris de teddy 3rd Ianuarie 2009, 8:37 pm

da asa si eu .. eu stiu ca nu e adevarat dar neti sandu imi ghiceste horoscopul cateodata 1 tare as vrea sa merg la un spectacol de magie Very Happy dar sa le aflu si secretele Smile) Very Happy
teddy
teddy
VIP MEMBER
VIP MEMBER

feminin
Numarul mesajelor : 297
Varsta : 33
Oras : brasov
Hobby-uri : gatitul, muzica si .. netul ? :D
Gen Muzica : de la rock la pop la house si d&b, country si oldies
<font color=\"yellow\">FALSE IDENTITY</fo : Exista adevar dincolo de magie? Hinata_smile
Data de inscriere : 29/12/2008

Sus In jos

? Re: Exista adevar dincolo de magie?

Mesaj Scris de Devil6 12th Ianuarie 2009, 5:33 pm

merlin magicianul ras
Devil6
Devil6
ADVANCED MEMBER
ADVANCED MEMBER

feminin
Numarul mesajelor : 287
Varsta : 31
Oras : Hunedoara
Hobby-uri : Muzik,Speed:x,nfs mw-moto gp,poze:P
Gen Muzica : Rock,HardRock,Metal,ghotic.... si hip-hop
<font color=\"yellow\">FALSE IDENTITY</fo : Exista adevar dincolo de magie? Yondaime_wind
Data de inscriere : 29/12/2008

Sus In jos

? Re: Exista adevar dincolo de magie?

Mesaj Scris de teddy 2nd Februarie 2009, 11:22 am

era merlin vrajitorul .. si ala a fost un film Wink Razz
teddy
teddy
VIP MEMBER
VIP MEMBER

feminin
Numarul mesajelor : 297
Varsta : 33
Oras : brasov
Hobby-uri : gatitul, muzica si .. netul ? :D
Gen Muzica : de la rock la pop la house si d&b, country si oldies
<font color=\"yellow\">FALSE IDENTITY</fo : Exista adevar dincolo de magie? Hinata_smile
Data de inscriere : 29/12/2008

Sus In jos

? Re: Exista adevar dincolo de magie?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum